Interjú Csörgő Iván íróval
Interjú:
Csörgő Iván íróval
A Magyar Könyv is Magyar Termék Mozgalom Bloggerei közül hárman összefogtunk és új projektbe kezdtünk bele. Ez a projekt pedig nem más, mint hogy bemutassuk nektek az MKMT alapítóit, támogatóit, Nagyköveteit és íróit.
A projektbe résztvevő bloggerek: Gréczi Nikolett (Niki), Menyhei Mónika (Moncsi) és jómagam Pálinkás Angéla (Angi). Érdemes lesz mindhármunk oldalát figyelni, mert mindegyikünk mással készített interjút fog közzétenni a blogján/oldalán. ❤️📖
A következő interjú alanyunk Csörgő Iván író, aki a mozgalom támogató szerzője. ❤️📖
1. Niki:
Mit szerettél legjobban a 90-es években?
Iván:
Én ezekben az években értem el a nagykorúságom, így számomra ezek voltak az eszmélés, az útkeresés évei. Néhány, különleges élmény arra sarkalt, hogy kutassam az akkor még nehezen hozzáférhető ezoterikus tudást. Ezek voltak azok az évek, mikor a nyugati szellemiség, spiritualitás, ezotéria újra divatba jöttek. Ezek voltak azok az évek, mikor működni kezdett a ránk szakadt szabadság, kulturálisan egy forrongó, kreatív káosz volt az ország.
2. Angi:
Gondolkoztál azon, hogy írj egy romantikus regényt?
Iván:
A rövid válasz az, hogy nem. Kifejtve ezt a választ: vékonyka szerelmi szállal eddig is kacérkodtam az írásaimban (Wattapad novelláim, antológiákban megjelent vagy épp megjelenés alatt álló írásokban), de számomra mindig nehéz volt ezeknek a finom érzéseknek a bemutatása, felépítése. Ahogy az erotikus jeleneteknél is állandóan küzdök magammal, mit és mennyit írjak, hogyan fessem le szavakkal a cselekményt, hogy még ízléses maradjak.
3. Moncsi:
Miért pont a spirituális világot választottad történetednek alapjául?
Iván:
Mert, ha magamba nézek, ez van legbelül, megcsontosodva világszemléletként és mert alul reprezentált a hazai irodalomban. Misztikus történetből sok van, de azok kreatív mesék, a fantázia termékei. Az ezoterikus tudásból szinte semmi nincs bennük. Ezeken kívül vannak az önsegítő könyvek és a szakmai írások boszorkányságról, mágiáról. És ennyi. Utoljára az 1946-ban megjelent Szepes Mária - A Vörös oroszlán c. regény próbálta meg az okkult ismereteket szórakoztató formában bemutatni az olvasóközönségnek, laikusoknak. Úgy döntöttem, itt az ideje, hogy ismét olyan írjon misztikus történetet, akinek van előképzettsége, ismerete ezen a területen. Azt sem szabad elhallgatni, hogy volt ennek a tudásnak az elmúlt 200 évben hazánkban is hagyománya. 1871-ben jött létre a Magyarországi Spiritiszta Egylet bizonyos Grünhut Adolf vezetésével, aki a szabadságharc alatt katonaorvosként tevékenykedett. A tagok között grófok, bárók, az akkori társadalom színe-java képviseltette magát. Kevésbé ismer tény, hogy Arany János maga szkeptikus volt, de például felesége részt vett szellemidéző szeánszokon, ahogy később gyakran látott vendég volt az asztaltáncoltató spirituális eseményeken Jókai Mór, Gárdonyi Géza, Kosztolányi Dezső vagy akár Karinthy Frigyes is.
4. Niki:
Teljességgel azonosulni tudok, hogy íróként érezzük, mikor tudunk írni, és mikor nem. Hány órát tudsz ilyenkor egyhuzamba dolgozni az aktuális műveden?
Iván:
Amikor érzem magamban a kreatív, teremtő energiát, és már tolulnak fejembe a szavak, akkor esténként 2-3 órát tudok dolgozni, szabadnapokon akár ennek dupláját is hajlandó vagyok erre fordítani. Sokszor csak előveszem egy-egy munkám és újra átnézem, javítgatom, csiszolgatom, anélkül, hogy érdemben akár csak egy bekezdést is hozzáírnék.
5. Angi:
Milyen könyveket szeretsz olvasni?
Iván:
Főként szakbarbárnak tartom magam. Engem az kapcsol ki, ha a nehéz okkult, metafizikai, ezoterikus könyveket olvashatok. A kedvenceim a középkori varázskönyvek „grimoire”-ok (grimoár) böngészése, de modernebb változataik olvasása is leköt. Éppen a napokban kerültem kapcsolatba egy olyan csoporttal, akik a kora középkori Grimorium Verrum varázskönyv modernizálását tűzték ki célul, mivel az abban szereplő anyagok többsége mára nagyon is nehezen előállítható pl. kecskebőr pergamen, de a nyelvi nehézségeket és a korszellem tévedéseit, hiedelmeit is igyekeznek tisztázni. Illetve szórakozásképpen szívesen olvasok fantasy, krimi, thriller vagy épp misztikus horror könyveket. Amióta már én is rendelkezem saját könyvvel, érdeklődve forgatom a hazai, sikeres írók könyveit. Próbálom megfejteni a titkukat…
6. Moncsi:
Melyik az a zsáner amelyik legközelebb áll hozzád, és melyik az amelyik a legtávolabb? Miért?
Iván:
A legtávolabb érzem magamtól a romantikus és ifjúsági irodalmat. Ezekből önszántamból sosem olvasnék, mert nem kötnek le. Romantikus filmet is csak akkor tudok megnézni, ha humorral gazdagon fűszerezett. Viszont, ha szenvedős, sírós a történet, akkor ott engem elveszítenek. Legközelebb az ezoterikus, spirituális, okkult témájú könyvek állnak. De szívesen olvasok fantasy, krimi/thriller vagy épp történelmi tényirodalmat is. A hazai fantasy írók közül a kedvencem Kornya Zsolt. Őt például zseniálisnak tartom, remélem egyszer én is elérem azt a szintet, amit ő képvisel.