Interjú Besnyei Júlia írónővel

                                     Interjú:
                         Besnyei Júlia írónővel 
A Magyar Könyv is Magyar Termék Mozgalom Bloggerei közül hárman összefogtunk és új projektbe kezdtünk bele. Ez a projekt pedig nem más, mint hogy bemutassuk nektek az MKMT alapítóit, támogatóit, Nagyköveteit és íróit.
A projektbe résztvevő bloggerek: Gréczi Nikolett (Niki), Menyhei Mónika (Moncsi) és jómagam Pálinkás Angéla (Angi). Érdemes lesz mindhármunk oldalát figyelni, mert mindegyikünk mással készített interjút fog közzétenni a blogján/oldalán. ❤️📖

A következő interjú alanyunk Besnyei Júlia írónő a mozgalom támogató szerzője. ❤️📖

1.Niki:
Csodálatos az életutad. Szlovákiában mennyire tudod népszerűsíteni a hazai írókat? 

Júlia:
Köszönöm szépen az elismerést! Az enyémhez hasonló életutat könnyű bejárni, ha olyan kreatív emberek vesznek körül, akik hasonlóképp gondolkodnak, mint én, ráadásul nyitottak az új ötletekre, valamint teret is adnak annak megvalósításához. Óriási szerencsém van, mivel olyan írói berkekben munkálkodhatom, ahol olyan emberekkel dolgozhatom együtt, akiknek ugyancsak szívügyük az irodalom. A népszerűsítés ugyan sosem egyszerű, viszont úgy érzem, hogy javuló tendenciát mutat az olvasók bevonzása. Tesszük ezt akár felolvasópiknik, felolvasó-maraton keretein belül, egyre több az érdeklődő. Igyekszünk korosztályonként is eljuttatni írásainkat az irodalomkedvelőkhöz, személyesen/csoportosan is ellátogatunk egy-egy intézménybe ( óvoda, iskola, idősek otthona), és rávilágítunk arra, hogy miért is érdemes kortárs irodalmat olvasni. A népszerűsítéshez kihasználjuk az internetes felületek adta lehetőségeket, valamint képviseltetjük magunkat több kulturális eseményen. 

2.Angi:
Milyen érzés volt zsűrizni az Újratervezve! Régi mesék új köntösben Antológia 2024 című pályázaton? 

Júlia:
Először is mérhetetlenül megtisztelő volt maga a felkérés, hogy ezt a szerepkört betölthettem. Sosem zsűriztem még, ez volt az első alkalom, de bízom benne, hogy nem az utolsó. Ha lehet ilyet mondani, akkor azt mondanám, beleszerettem. Fantasztikus írók, fantasztikus írásait olvashattam első kézből és alkalmam nyílt bepillantást nyerni több variációra is 1-1 témában. A kellemeset a hasznossal ötvözve címszó alatt tanulási folyamatként is előnyömre vált a feladat, mivel jómagam is inspirálódtam, fejlődtem az alkotásokat olvasva, elemezve. Remélem, hogy a jövő tartogat még számomra hasonló kihívást.

3.Moncsi:
Mit gondolsz melyik a nehezebb a gyermekirodalom vagy a felnőttirodalom népszerűsítése? Miért? 

Júlia:
Véleményem szerint a felnőttirodalmat sokkal nehezebb. A mai rohanó világban, amikor az emberek többsége túl van terhelve, ritkán jut idő fellapozni egy jó könyvet, mondhatni, olvasni úri luxus. A gyerekek szabadideje, valamint a szépre való befogadásuk még sokkal tágabb, így könnyebb őket olvasásra sarkallni. Olvasó szülő azonban olvasó generációt nevel, ezért is fontos a felnőtt irodalom népszerűsítése.

4.Niki: 
Mik a jövőbeni terveid?

Júlia:
Szeretem a kihívásokat! Adrenalin löketet adnak. Így hát nyitott vagyok minden olyan jellegű terv megvalósítására, ( úgy csapatban, mint egyénileg) amely az irodalom népszerűsítésére fókuszál. Kell, hogy értéket teremtsünk! A legnagyobb és egyben legdédelgetettebb álmom a jövőre nézve egy saját könyv kiadása, amely ékes részét képezné a kortárs irodalomnak.

5.Angi: 
Melyik a leginspirálóbb könyv a számodra? 

Júlia:
A BIBLIA. Szerintem magyarázatot nem is igényel a válasz megindoklása. Ezt követi Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg című regénye. Örök érvényű kedvenc.

6.Moncsi:
Mit gondolsz a mai irodalmi korlátozásokról? 

Júlia:
Hallottam, olvastam ezzel kapcsolatosan ezt-azt...Legelső reakcióként félelmet, bizonytalanságot váltott ki belőlem a hír, miszerint a törvény megpróbálja megakadályozni, hogy irodalmunk szabadon lélegezhessen. Az árkötöttség újabb falat épít az író és olvasó között, pedig pont az ellenkezője lenne az, amit szorgalmazni kéne. Bízom benne, hogy az alkotókat ez sem rettenti el attól, hogy tollat ragadjanak és megírják a maguk kis történeteit.    

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Interjú Dr. Dörgő Sándor íróval

MKMT Bloggerek interjúja Dvariecki Bálinttal

Interjú E. M. Miller írónővel