Interjú Dr. Dörgő Sándor íróval
Interjú:
Dr. Dörgő Sándor íróval
A Magyar Könyv is Magyar Termék Mozgalom Bloggerei közül hárman összefogtunk és új projektbe kezdtünk bele. Ez a projekt pedig nem más, mint hogy bemutassuk nektek az MKMT alapítóit, támogatóit, Nagyköveteit és íróit.
A projektbe résztvevő bloggerek: Gréczi Nikolett (Niki), Menyhei Mónika (Moncsi) és jómagam Pálinkás Angéla (Angi). Érdemes lesz mindhármunk oldalát figyelni, mert mindegyikünk mással készített interjút fog közzétenni a blogján/oldalán. ❤️📖
A következő interjú alanyunk Dr. Dörgő Sándor író, aki a mozgalom támogató szerzője. ❤️📖
1.Niki:
Mikor és miért döntöttél a jogász pálya mellett?
Sándor:
Eredetileg mérnök szerettem volna lenni, de az általános iskolában hamar rádöbbentem, hogy a matematikához való viszonyom nem igazán tesz alkalmassá tervek elkészítésére, viszont a történelem nagyon közel állt hozzám. A középiskolát már ennek tudatában végeztem és így kötöttem ki végül a jogi pálya mellett és ezt azóta sem bántam meg. A jogászi hivatásrendek és az írás szerintem komplementertevékenységek, nagyszerűen kiegészíti az egyik a másikat. Ha visszatekintünk a hazai irodalomtörténetben, láthatjuk, hogy számos kiváló írónk és költőnk érkezett valamilyen jogi előképzettséggel és ez napjainkra is maximálisan igaz. Számos szerző dolgozik civilben valamelyik jogászi hivatásrendben és ahogy látom remekül össze tudják kapcsolni a kettőt. Úgy gondolom, ha az ügyfél azt látja, hogy képes vagy megírni egy akár több száz oldalas, összetett témákkal és motívumokkal operáló regényt, akkor nyugodtabban fogja rád bízni a keresetlevelét vagy bármilyen más ügyét.
2.Angi:
Milyen műfajban íródott könyveket szoktál olvasni?
Sándor:
Mindenevő vagyok, de a sci-fi és a horror fontos szerepet játszik az életemben. Ahogy telnek az évek, egyre jobban kezdek nyitni a klasszikus irodalom fele, elfeledett kincsek után kutatva, de ha nagyon szigorúan értelmezem a kérdést, akkor azt tudnám mondani, hogy romantikus irodalmon kívül szinte minden megfordult már a kezeim között.
3.Moncsi:
Honnan jött az ötlet, hogy magánkiadásban jelenjen meg a novellásköteted? Miért pont ez mellett döntöttél?
Sándor:
Itt talán érdemes egy pontosítást tenni, a BEVITEL c. írásom egy önálló sci-fi regény, nem novelláskötet és nem magánkiadásban, hanem klasszikus kiadói kiadásban jelent meg, a Marsbook Kiadó gondozásában. Az egyedüli unorthodox elem a megkeresés volt, ugyanis a kiadó egyik novellapályázatának fődíjaként nyertem el a megjelenési lehetőséget.
4.Niki:
Mik a jövőbeni terveid?
Sándor:
Jelenleg két kéziraton dolgozom, az egyik a BEVITEL-hez hasonló könnyedebb hangvételű történet, csak ez alkalommal a sci-fi horror területére kalandoztam el egy nagyon szokatlan főhőssel, míg a másik egy részben önéletrajzi ihletésű, mentális egészség témájú történet, de azért itt sem tudtam a tudományos fantasztikumtól annyira eltávolodni. Remélhetőleg az egyiket a következő év folyamán már kézbe is vehetik az olvasók.
5.Angi:
Melyik könyv volt rád a legnagyobb hatással? Miért pont ez?
Sándor:
Talán ez az egyik megválaszolhatatlan kérdés az életemben, de ha nagyon megerőltetem magam, akkor Cixin Liu Háromtest – trilógiáját tudnám kiemelni. A tudományossága, a szenvtelen, jéghideg logikával átitatott társadalmi kommentárja mély sebeket ejtett rajtam, viszont alapjaiban véve határozta meg a szerzőséghez fűződő viszonyomat.
6.Moncsi:
Gratulálunk az elért sikerekhez. Tudom, hogy hatalmas különbség van a szakcikkek és a szórakoztató irodalom közt. Számodra ez mennyire volt nehéz váltás?
Sándor:
Köszönöm, ez nagyon jól esik. Bármennyire is furcsa, nincs nagy különbség a két terület között. A témavezetőm visszatérő mondása volt, hogy minden tudományos cikknél vagy dolgozatnál arra kell törekedni, hogy az adott kézirat vonatkozásában zárt logikai rendszert hozzunk létre. Én ezt az elvet követem mind a mai napig, legyen az fikciós vagy tudományos írás, és eddig úgy vettem észre, hogy mindenhol beválik. Tehát fogalmazhatunk úgy is, hogy nem volt nehéz átnyergelni, de a kreatív írás adta szabadságot nagyon élvezem.